Összefoglaló a MÉGSZ 2011-es érdekképviseleti munkájáról |
Az érdekvédelmi munka, az érdekképviselet legtöbbször nem eredményez gyors és látványos sikereket. Sokszor hónapokig, évekig elhúzódó szakmai munka, egyeztetés, vita vagy lobbizás kell az eredményhez. Mégis, ez a MÉGSZ legfontosabb tevékenységi területe, mert ezekkel a nem látványos eredményekkel akár az egész szakma mindennapjait megkönnyítő változásokat lehet elérni. Írásunkban sorra vesszük a szövetség ez évi kiemelt érdekvédelmi aktivitásait.
GMBSZ A szövetségünk az illetékes minisztérium mellett működő Gázipari Műszaki Szakbizottság megalakulása óta intenzíven és jelentős figyelemmel vesz részt a Gázipari Műszaki-biztonsági Szabályzat szerkesztésében és fejlesztésében. A 3. változat véglegesítése ezekben a hetekben is zajlik, a bizottsági munkában Gyárfás Attila elnöki tanácsadó, budapesti elnök vesz részt. Képviselőnk folyamatos feladata a GMBSZ-el kapcsolatos vélemények, kifogások, javaslatok gyűjtése.
Felelősségi Mátrix Munkabizottság A gázcsatlakozó vezetékek és felhasználói berendezések létesítésével, bővítésével, karbantartásával, átalakításával kapcsolatos feladatok és felelősségek mátrixának megszerkesztésében is részt veszünk, együttműködve a Kéményjobbítókkal, a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesületéve és a Magyar Gázipari Egyesüléssel. Ez tipikusan nagy türelmet igénylő szakértői szintű egyeztető munka. A létesítés és egyszerűsített készülékcsere felelősségi viszonyait a bizottság megszerkesztette, reményeink szerint bekerül a GMBSZ 3-ba. További feladat az égéstermék-elvezetők létesítése, felújítása, karbantartása felelősségi mátrixának elkészítése.
Napenergia-hasznosítás támogatása A szövetség Napenergia Tagozata évek óta jelentős erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a napenergia-hasznosítás egyenletes és jelentős támogatást kapjon. Ezen tevékenységnek hullámzó eredményei vannak, de idén ősszel végre jó esély van arra, hogy a legújabb pályázat a korábbiaknál nagyobb kerettel és célszerűbb pályázati követelményekkel lesz kiírva. A tagozat vezetősége folyamatosan azt az álláspontot képviseli a kormányzattal folytatott egyeztetésben, hogy a szakképzett munkatársakkal rendelkező, már bizonyított napkollektor-szerelő cégek jussanak előnyhöz a pályázati kiírásokban.
Építőipari együttműködés Szövetségünk, mint a Magyar Építőanyagipari Szövetség (MÉASZ) teljes jogú tagja minden olyan kérdésben véleményezési, befolyásolási lehetőséghez jutott, amelyben ennek a jelentős építőipari tömörülésnek kikérik a véleményét, vagy amelyben a MÉASZ fontosnak tarja, hogy változásokat kezdeményezzen. Ilyenek többek között az épületenergetikai támogatások, a lakásépítési politika, a műszaki és kereskedelmi engedélyezés szabályozása. A tekintélyesre növekedett – 52 tagot számláló – Gyártói és Márkaképviselői Tagozatunk számára is jó lehetőség nyílt arra, hogy az építőanyag-ipari gyártók más szervezeteivel együttműködést, összefogást kezdeményezzenek.
Kiváló Építési Termék A szakma, az ország, valójában minden energiafogyasztó számára is fontos szempont, hogy az építkezéseken az épületenergetikai szempontból minőségi termékek, berendezések legyenek beépítve. Az ilyen termékek előnyhöz juttatásának egyik módja a Kiváló Építési Termék (KIVÉT) védjegy alkalmazása. A cím elnyerése az épületgépészeti területen is lehetséges, mert a MÉGSZ részt vesz a minősítő tanács munkájában, továbbá megkezdte a különböző épületgépészeti termékcsoportok egyedi minősítési szempontjainak összeállítását.
Jogszabály-változtatások szorgalmazása Vannak olyan jogszabályok, amelyeknek bizonyos szabályai kifejezetten elavultak, hátrányosak. Ezek megváltoztatását külön feladatként kezeljük. Az 191/2009-es építőipari kivitelezési tevékenységről szóló rendelet módosítását kezdeményezzük, az alábbi kérdésekben: - A 30 kW-nál kisebb (max. 3-6 kW) hőteljesítményű hőtermelők beépítése esetében is legyen kötelező épületgépészeti kiviteli terv készítése. - Az energetikai tanúsítvány legyen kötelező az új épületek használatba vételéhez. - A fűtési rendszer tervezése is legyen része az épületgépészeti tervnek. Az OTÉK (253/1997.(XII.20.) Korm. r. az országos településrendezési és építési követelményekről) is módosításra szorul, mert a rendelet gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy a többszintes épületekben utólagosan korszerű, energiahatékony gáztüzelő készülékekre cseréljék a régi kéményes készülékeket. Független minősítő intézetek mérési eredményei alapján, a GMBSZ-ben is leírt korlátozás a környezet- és az egészségvédelmi szempontból egyaránt elegendő.
Bozsó Béla
|