
Az Intelligens Energia Európa program által támogatott BUILD UP Skills Hungary (BUSH) projekt harmadik alkalommal látta vendégül az építőiparban és felnőttképzésben érdekelt széles szakmai közönséget, akikkel megosztotta az elért eredményeit.
A másfél éves munka alatt az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. vezetésével, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal, a Magyar Építőanyagipari Szövetség, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Magyar Épületgépészek Szövetsége közösen keresték a választ arra, hogy megfelelő számban és minőségben állnak-e rendelkezésre olyan építőipari szakemberek hazánkban, akik megfelelő módon képesek elvégezni a meglévő épületek energia hatékony felújítását és a megújuló energiát hasznosító technológiák (pl. napkollektor, napelem, hőszivattyú, biomassza kazán) beépítését. A témában illetékes szakmai szervezetek, szövetségek, intézmények és a szakminisztériumok bevonásával a problémákat és lehetőségeket a projekt konzorcium két dokumentumban vizsgálta. 2012 októberében készült el a „Helyzetértékelő tanulmány a magyar épület-energiahatékonysággal és megújuló energia használattal kapcsolatos képzési adottságokról és igényekről" . E tanulmány, valamint 218 építőipari szereplő (vállalkozók, képzőhelyek) kérdőíves megkérdezése, 30 mélyinterjú, 3 szakmai kerekasztal, 2 konferencia és számos bilaterális megbeszélés eredményeire építve jött létre az „Útiterv az építőipari képzések fejlesztése érdekében" elnevezésű dokumentum.

A konferencián részletesen bemutatott útiterv több mint harminc intézkedés megvalósítására tesz javaslatot mind az építőipari (azaz keresleti), mind pedig az oktatási, képzési (azaz a kínálati) oldalon. A két szegmens együttes vizsgálata biztosít összefüggő, komplex megoldási lehetőséget a felmerülő építőipari felnőttképzés hiányosságait illetően. A javaslatcsomag az Európai Unió által 2020-ra kitűzött energiahatékonysági és megújuló energia felhasználás növelésére irányuló céljai megvalósulását kívánja támogatni az építőipar területén és segíteni a hazai kormányzati stratégia és jogszabályalkotást.
A projekt részleteiről és a záró konferencián elhangzottakról a www.bush.hu oldalon olvashat.
|