Megszületett az új kéményseprő-ipari törvény (2015. évi CCXI. törvény)
A törvény pontosan meghatározza a használatban levő és a használaton kívüli égéstermék elevezető, valamint a tartalék (biztonsági) égéstermék elvezető fogalmát.
Általános szabály, hogy a kéményseprő-ipari tevékenységet 2016. július 1-től, közfeladatként a Kormány által kijelölt szervezet (kéményseprő-ipari szerv) végzi a természetes személy tulajdonában lévő ingatlan és az ilyenekből álló társasház, vagy szövetkezeti lakóépület esetében. (Kivétel, ha az ingatlan gazdálkodó szervezet székhelye vagy telephelye.) Minden más esetben kéményseprő-ipari szolgáltató végzi a tevékenységet. Nem tartozik a kéményseprő-ipari tevékenység körébe az épített cserépkályha, kandalló vagy kemence csak bontással oldható összekötő eleme és annak bekötő nyílása, valamint a használaton kívüli égéstermék elvezető.
A kéményseprő a sormunka keretében köteles elvégezni: - az égéstermék elvezető és az összekötő elem ellenőrzését és szükségszerű tisztítását, valamint műszaki felülvizsgálatát; - a tüzelőberendezés biztonságos működéséhez szükséges levegő-utánpótlás ellenőrzését, az ezt befolyásoló műszaki berendezések hatásának figyelembevételével; - a gáztüzelő berendezés műszaki-biztonsági felülvizsgálata megtörténtének meglétét; - a szénmonoxid érzékelő előírt felszerelésének és az érzékelő működőképességének ellenőrzését;
Nem sormunkában, az ingatlan használójának megrendelésére végzendő munkák: - az elmaradt sormunka feladatai; - az időszakos ellenőrzések között felmerülő sormunka-feladatok; - az égéstermék elevezető szükség szerinti kiégetése; - független homlokzati égéstermék elvezetők ellenőrzése, tisztítása; - az elvezetőkkel kapcsolatos műszaki vizsgálatok; - a tervezett égéstermék elvezető tervfelülvizsgálata.
A természetes személyek tulajdonában elvégzett időszakos sormunka díjmentes. A szakterületet érintő élet- és vagyonbiztonságot érintő veszélyeztetés esetében a kéményseprő írásban felszólítja az üzemeltetőt a tüzelőberendezés és az égéstermék elvezető azonnal szüneteltetésére és a szabálytalanság megszüntetésére. Egyúttal tájékoztatja az illetékes hatóságot, szükség esetén a földgázelosztót is. A törvény szabályozza a kéményseprő-ipari tevékenység végzésére vonatkozó szakmai és jogosultsági követelményeket, valamint a felhasználó kötelezettségeit. A törvény végrehajtását külön Kormány rendelet és miniszteri rendelet fogja részletesen szabályozni.
Gyárfás Attila, ügyvezető elnök Magyar Épületgépészek Szövetsége A teljes törvény megtalálható itt
|